شناسایی و مدیریت بیماری‌های چغندر قند

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

درباره دوره

برای شناسایی به‌موقع بیماری‌های گیاهی و مبارزه با آن‌ها، اطلاعات به‌دست آمده از شرایط زندگی بیمارگرها ضروری است. این مجموعه آموزشی که به‌صورت ترکیبی از ویدیوهای سه بعدی و فیلم‌برداری زنده تهیه شده، ما را به تماشای چرخه زندگی بیمارگرهای مهم چغندر قند می‌برد و درک عمیقی از این مفهوم برای مخاطب ایجاد می‌نماید.
Show More

فواید شرکت در دوره

 • بیماری‌های لکه برگی چغندر قند
 • بیماری نماتد سیستی چغندر قند
 • بیماری ریزومانیای چغندر قند
 • بیماری‌های پوسیدگی ریشه چغندر قند

برنامه درسی دوره

بیماری‌های لکه برگی چغندر قند
مهم‌ترین قارچ‌های عامل بیماری‌های برگی چغندرقند Cercospora beticola و Ramularia beticola هستند. چرخه‌های بیماری این دو قارچ بیماری‌زا به صورت ترکیبی از انیمیشن‌های سه‌بعدی و عکس‌ها و ویدیوهای واقعی نشان داده شده‌اند. به ویژه، نحوه آلودگی و همچنین انتشار بیمارگربه طور کامل ارایه شده است. استفاده از مقادیر آستانه اپیدمیولوژیکی به عنوان یک کمک تصمیم گیری برای انتخاب قارچ‌کش‌ها توضیح داده شده است. با کشت ارقام مقاوم چغندرقند نسبت به Cercospora و Ramularia، می‌توان آلودگی محصول را به تاخیر انداخت.

 • بیماری‌های لکه برگی چغندر قند
  00:00

نماتد سیستی چغندر قند
عاملی که بیشترین تهدید را برای عملکرد چغندرقند، به ویژه در خاک های گرم و مرطوب ایجاد می‌کند، نماتد کیست یا سیست چغندر، یعنی Heterodera schachtii است. این فیلم چرخه کامل زندگی این بیمارگر را به تصویر می‌کشد - از تفریخ لاروها، آلودگی ریشه‌ها، ایجاد سیستم‌های سلولی تغذیه (سینسیتیا) تا رشد نماتدهای نر و ماده بالغ و به دنبال آن لقاح و تشکیل کیست. از آنجایی که کنترل‌های شیمیایی (نماتد‌کش‌ها) اغلب غیراقتصادی یا در دسترس نیستند، این فیلم روش‌های کنترل زراعی، مانند تناوب با محصولات غیرمیزبان و رشد محصولات تله، به ویژه ارقام خردل و تربچه مقاوم به نماتد را توضیح می‌دهد. در نهایت، ارقام جدید چغندرقند مقاوم به نماتد پرمحصول نشان داده شده است که ابزارهای مدیریتی جدیدی را به کشاورز ارائه می‌دهد.

بیماری ویروسی رایزومانیا
ریزومانیا یا «یشه گنایی» یکی از جدی ترین بیماری‌های چغندرقند است. این بیماری توسط ویروس نکروز زردی رگبرگ چغندر (BNYVV) ایجاد می‌شود. ویروس توسط تک یاخته‌های خاک‌زی Polymyxa betae منتقل می‌شود. هنگامی که زئوسپورهای P. betae حامل BNYVV به ریشه‌های چغندرقند حمله می‌کنند، ویروس توسط تک‌یاخته آزاد می‌شود، تکثیر می‌شود و در داخل گیاه پخش می‌شود. آلودگی ویروسی باعث تکثیر گسترده ریشه‌های ثانویه می‌شود و به ریشه ظاهری ریش‌دار می‌دهد. ذخیره قند در ریشه به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. این فیلم با انیمیشن‌های کامپیوتری سه بعدی، چرخه زندگی ناقل ویروس P. betae را نشان می‌دهد، بنابراین به درک بهتری از توسعه ریزومانیا و در نتیجه، ابزارهای کنترل آن منجر می‌شود. در نهایت، اطلاعاتی در مورد ارقام جدید چغندرقند مقاوم به ریزومانیا با عملکرد بالا ارائه شده است.

پوسیدگی ریشه چغندر قند
بیمارگرهای خاک‌زی که باعث پوسیدگی ریشه چغندرقند می‌شوند عبارتند از Rhizoctonia solani، Fusarium oxysporum و Aphanomyces cochlioides. به منظور استفاده از انرژی ذخیره شده در چغندر قند، این بیمارگرها استراتژی‌های مختلفی را اتخاذ می‌کنند: R. solani ساختارهای عفونت تخصصی (بالشتک‌های آلودگی) را تشکیل می‌دهد، F. oxysporum سمومی را آزاد می‌کند که از رشد قارچ در سیستم آوندی چغندر حمایت می‌کند، و نحوه آلودگی A. cochlioides. با تشکیل زئوسپورهای متحرک مشخص می‌شود. استراتژی‌های زیستی مختلف با جزئیات نشان داده شده‌اند، و به دنبال آن، روش‌های مدیریت زراعی بیماری‌ها، از جمله مقاومت گیاه، ارائه می‌شوند.

رتبه بندی و نظرات کاربران دوره

هنوز بررسی نشده است
هنوز بررسی نشده است
99,000 تومان 199,000 تومان
کد دوره: 79
امتیاز دوره:
0(0 امتیازات)

مدرس دوره:

نوع دوره:

 • چهار ویدیوی علمی به سبک تلفیقی از انیمیشن سه بعدی و عکس و فیلم‌های واقعی

پیش نیاز دوره:

 • آشنایی مقدماتی با بیماری‌های گیاهی

مخاطبان دوره:

 • دانشجویان
 • کشاورزان
 • کارشناسان
 • محققان

خوش آمدید!

ورود به حساب کاربری خود در زیر

ایجاد حساب جدید!

پر کردن فرم های زیر برای ثبت نام

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای تنظیم مجدد رمز عبور خود وارد کنید.

Add New Playlist